C3 Yetki Belgesi Nedir

İnsanlar gerek daha yüksek gelirli bir iş imkanı, gerek daha kaliteli lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi veya diplomatik görevler gibi nedenlerle yurt dışına taşınma gereksinimi duymaktadırlar. Bireysel ve tüzel kişilerin uluslararası eşya taşımacılığı işlemlerini gerçekleştirmek üzere bu hizmeti sağlayan firmalar oluşturulmaktadır. Uluslararası bir işlem gerçekleştirileceği için bu firmalardan yeterliliklerini gösteren evraklar talep edilmektedir. 

Uluslararası eşya taşımacılığı yapan firmalardan yeterlilikleri bulunduğuna dair talep edilen bu belge C3 Yetki Belgesi olarak tanımlanmaktadır. Yurt içi eşya taşımacılığına göre gerektirdiği prosedür ve zorluklar nedeniyle uluslararası eşya taşımacılığı hizmeti verecek olan firmaların daha üst seviye belgelere ihtiyaçları olmaktadır. Uluslararası eşya taşımacılığı hizmeti verecek olan firmalar için gerekli olan C3 belgesini inceleyeceğimiz bu yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

C3 Yetki Belgesi Nedir?

C3 Yetki Belgesi Alma İşlemleri

Uluslararası ve Yurtiçi Taşınma Eşyası Taşımacılığı için gerekli olan C3 Yetki Belgesi Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde bulunan bölge müdürlüklerine başvuru yapılarak temin edilmektedir. C3 Yetki Belgesi alabilmek için Uluslararası ve Yurtiçi Taşınma Eşyası Taşınmacılığı faaliyetleri gerçekleştirecek olan firmanın;

  • Eşya taşımaya mahsus çekici veya kamyon türü araçlarının ağırlıkları toplamının 75 tondan yüksek olması,
  • Belirtilen araçların tescilli ve kayıtlı olması,
  • Eşya taşımak için kullanılacak araçların 14 yaşın altında olması,
  • 25000 TL sermayesinin bulunması gerekmektedir. 

Belirtilen şartları sağlayan firmaların bulundukları il için Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde bulunan bölge müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru için gerekli olan başvuru ücreti ve araç başına talep edilen ücretlerin de ilgili yerlere ödenmesi gerekmektedir. C3 Yetki Belgesi için 5 yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır. Süresi dolacak olan C3 Yetki Belgeleri için 2 ay öncesinden Ulaştırma Bakanlığına yazılı başvuru yapılarak yine 5 yıl geçerli olacak yenileme işlemi yapılabilir. 

Uluslararası Zati Eşya Taşımacılığı Ve C3 Yetki Belgesi

Şahısların kullanmış olduğu bireysel eşyalar, taşınmasında ticari amaç olmayan eşyalar zati eşya olarak tanımlanmaktadır. Evimizde ihtiyacımız olan bütün eşyalar, araçlarımız gibi eşyalar zati eşya sınıfına girmektedir. Zati eşya taşımacılığı için öncelikle bu kapsama giren ürünleri inceleyecek olursak;

  • Evimizde bulunan beyaz eşya, koltuk takımlar, yatak odası, bilgisayar, televizyon gibi ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullanılan bütün eşyalar,
  • Ofislerimiz de işlerimiz için gerekli olan koltuktan masaya elektronik aletlere kadar satışıyla ticari amaç değil ihtiyaçlarımız için kullanılan ofis eşyaları,
  • Ulaşım ihtiyaçlarımız için kullandığımız bireysel aracımız, şirket araçlarımız gibi eşyalar bu kapsamda değerlendirilmektedir. 

Yukarıda belirtildiği üzere ihtiyaçlarımızı gidermek amacı bulunan bireysel kullanılacak bütün eşyalar zati eşya olarak değerlendirilmektedir. Uluslararası Zati Eşya Taşımacılığı gerçekleştirecek firmaların C3 Yetki Belgesi bulundurması gerektirmektedir.

Herhangi bir sebeple yurt dışına taşınan ev ve ofisler için taşınma işlemleri yurt içi taşınma işlemlerine oranla çok daha zor olduğu için profesyonel hizmet almak gerekmektedir. Bu noktada kaliteli hizmet almak ve eşyalarınızın taşınacağınız adrese güvenli ve sağlam bir şekilde ulaştırılması için lojistik firmalarının C3 Yetki Belgesine sahip olup olmadıklarını mutlaka kontrol etmelisiniz. 

C3 Yetki Belgesi bulunmayan firmalarla yapacağınız işlemlerde uğrayacağınız maddi manevi ciddi zararlar oluşabilecektir. Uluslararası evden eve nakliyat hizmetlerinde eviniz için en küçüğünden en büyüğüne, kırılacak eşyalardan kıyafetlere, elektronik cihazlarınızdan özel eşyalarınıza kadar bütün eşyalarınızın taşınması gerekeceğinden bu hususta hizmet verecek firmaların yetki belgeleri önem arz etmektedir. 

Şahsi olarak gerçekleştiremeyeceğimiz uluslararası zati eşya taşımacılığı konusunda kaliteli ve güvenilir hizmet almak için ilgili lojistik firmalarının güvenilirliğini bize belirten bu belgenin önemini yazımızda ifade etmeye çalıştık.

  

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1