Uluslararası Zati Eşya Taşıma

212.319

Uluslararası Zati Eşya Taşıma

Şahısların kullanmış olduğu bireysel eşyalar, taşınmasında ticari amaç olmayan eşyalar zati eşya olarak tanımlanmaktadır. Evimizde ihtiyacımız olan bütün eşyalar, araçlarımız gibi eşyalar zati eşya sınıfına girmektedir. Zati eşya taşıma işlemleri yurt için ve uluslararası zati eşya taşıma olarak ayrılmaktadır. Zati eşyalar kullanıcıların ihtiyaçları için gerekli olan eşyalar olduğundan uluslararası taşıma işlemlerinde gümrük vergisi uygulanmamaktadır. Bu yazımızda zati eşya taşımacılığı kapsamına giren ürünler, zati eşya taşımacılığı işleminin aşamaları ve nasıl gerçekleştirildiği incelenmektedir. 

Zati eşya taşımacılığı için öncelikle bu kapsama giren ürünleri inceleyecek olursak;

 • Evimizde bulunan beyaz eşya, koltuk takımlar, yatak odası, bilgisayar, televizyon gibi ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullanılan bütün eşyalar,
 • Ofislerimiz de işlerimiz için gerekli olan koltuktan masaya elektronik aletlere kadar satışıyla ticari amaç değil ihtiyaçlarımız için kullanılan ofis eşyaları,
 • Ulaşım ihtiyaçlarımız için kullandığımız bireysel aracımız, şirket araçlarımız gibi eşyalar bu kapsamda değerlendirilmektedir. 

Yukarıda belirtildiği üzere ihtiyaçlarımızı gidermek amacı bulunan bireysel kullanılacak bütün eşyalar zati eşya olarak değerlendirilmektedir. 

Zati Eşya Taşımacılığı Nedir?

Belirtilen zati eşya kapsamına giren bireysel eşyaların veya ihtiyaçlarını gidermek maksatlı ofis eşyaları, fabrikalar için makineler gibi eşyaların yurt içinde veya yurt dışına taşınması işlemlerine zati eşya taşıma denilmektedir. Lojistik ve nakliyat firmalarının evden eve nakliyat kapsamında sağladığı hizmetler yurt içinde özellikle; 

 • Memurlar için nakil, 
 • Çocuklarının okul değişimi nedeniyle taşınan aileler, 
 • Yeni bir iş fırsatı için taşınanlar,
 • Emeklilik dolayısıyla taşınanlar,
 • Yeni ev alması dolayısıyla taşınanlar,
 • Kirada bulundukları evi taşıyanlar gibi talepleri karşılamaktadır. 

Uluslararası Zati Eşya Taşımacılığı

Daha kapsamlı bir hizmet olan uluslararası zati eşya taşımacılığı ise lojistik ve gümrük firmaları tarafından sağlanmaktadır. Yurt içi zati eşya taşıma işlemlerine göre oldukça fazla işlem ve prosedür gerektiren uluslararası zati eşya taşımacılığı için profesyonel hizmet alınmalıdır. Gerek ülkemizden yurt dışına taşınma işlemleriniz gerek yurt dışından ülkemize dönüşleriniz uluslararası zati eşya taşımacılığına girmektedir. 

Uluslararası zati eşya taşımacılığı gerektiren durumlar genellikle;

 • Yurt dışında iş daha yüksek gelirli iş imkanı bulanlar,
 • Yüksek lisans veya doktora eğitimi için yurt dışına çıkanlar,
 • Diplomatik görevleri için yurt dışına çıkanlar,
 • Yurt dışında işini, görevini tamamlayanların ülkemize dönmesi gibi konular olmaktadır. 

Yurt içi zati eşya taşıma işlemine göre oldukça karmaşık olan uluslararası zati eşya taşımacılığı için yapmanız gerekenlere değinecek olursak;

 1. Yurt dışına ilk defa çıkacaksanız öncelikle gitmeyi planladığınız ülkeden oturma izni almak için başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. 
 2. Oturma izninizi aldıktan sonra eşyalarınızın taşınacağı ülkelerde hizmet veren uluslararası Uluslararası zati eşya taşıma işlemi gerçekleştiren firmalarla görüşerek bu işlemin size maliyetini öğrenmelisiniz. Bu aşamada size taşıma hizmeti sağlayacak firma seçiminde oldukça dikkatli davranmalısınız. Bu noktada;
 • Firmanın kurumsallığı,
 • Firmanın hizmet kalitesi,
 • Eşyaların taşınma ve teslim süresi,
 • Eşyaların zarar görmemesi için alınan önlemler,
 • Mümkünse firmanın referansları da incelenerek ve müşteri memnuniyeti için yorumlar da göz önünde bulundurularak fiyat konusunu da unutmadan tercih yapmanız daha iyi bir hizmet almanızı sağlayacaktır. 

 1. Fiyat alma aşamasında firmalardan expertiz ile daha net rakamlar almanız mümkün olacaktır. Bu işlemi sağlayan firmaları tercih etmek yararınıza olacaktır.
 2. Eşyalarınızı taşıyacak olan firma ile de anlaştığınızda transferin sağlanması için oturma izni belgeniz, pasaportunuzun fotokopisi ve vekaletnameniz ile eşyaları lojistik firmasına teslim edebilirsiniz. 
 3. Sonrasında gerekli işlemleri firma halledecek ve eşyalar gideceğiniz ülkeye ulaştığında yetkililer sizinle iletişime geçerek belirttiğiniz size uygun zamanda gelerek eşyalarınızın kurulumunu da gerçekleştirecektir. Böylece uluslararası zati eşya taşıma işleminiz gerçekleştirilmiş olacaktır. 

Uluslararası zati eşya taşımacılığı hizmetinden yararlanmak isteyenlere yazımızı okuyarak tercih yapmalarını tavsiye etmekteyiz. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1